VPN GoUp News

  • Home
  • Blog
  • CISA – Tartışmalı Gözetim Taslağı ve sonuçları
VPNGoupCom cisablog-ok-1024x576

CISA – Tartışmalı Gözetim Taslağı ve sonuçları

[GÜNCELLEŞTİRİLMİŞ 18 Aralık] Kongre, ‘omnibus’ ios fatih vpn son dakika federal bütçe how to use cyberghost vpn faturasına windows 10 ücretsiz indir 2018 eklenmiş 2015 Siber Güvenlik l2tp vpn Yasası’nın yeni adı altında how to add vpn to iphone CISA’yı superonline vpn çalışmıyor kabul etti.
VPNGoupCom cisablog-1

[GÜNCELLEME 27 Ekim 2015] ABD droid vpn ayarları Senatosu, çevrimiçi gizlilik fikrini how to setup a vpn on a raspberry pi sakatlayabilecek bir mevzuat free vpn gezginler lehine oy kullandı.

CISA nedir?

2015 Siber Güvenlik Bilgi Paylaşımı Yasası (CISA), kamu eleştirisi nedeniyle kongreyi 3 kez geçemeyen CISPA (Siber İstihbarat Paylaşımı ve Koruma Yasası) olarak bilinen değiştirilmiş bir faturadır.

CISA, büyük şirketlerin siber tehditle ilgili bilgileri hükümetle veya birbirleriyle dava açılma korkusu olmadan paylaşmalarına izin verecektir.

ABD’de yasalaşmayı mümkün kılan tartışmalı yasa tasarısı birkaç revizyondan geçti ve birçok eleştiriyle karşılandı. Ne yazık ki, CISA’nın bir versiyonu bu yılın Nisan ayında Temsilciler Meclisi tarafından geçti ve daha sonra hem Senato’da hem de Beyaz Saray’ın desteğiyle ABD Senatosu’nda revize edilen tasarı ilerledikçe 22 Ekim 2015’te yasalaşmaya daha fazla yol açtı  . Tasarı Senato oylamasını 27 Ekim Salı günü geçecekse – tasarının Cumhurbaşkanı tarafından yasaya kavuşturulmadan önce uzlaştırılması gerekiyor.

[GÜNCELLEME] 2015’in Siber Güvenlik Yasası olarak yeniden adlandırılan CISA, 16 Aralık 2015 Çarşamba günü federal bütçe faturasına sessizce eklendi. Tasarı 316’den 113’e geçirildi. Şimdi, tasarının  federal bütçede geçtiği  – cumhurbaşkanlarının imzası resmi olarak CISA’yı yasaya geçirdi.

Tasarının destekçilerine göre, şirketlerin Ulusal Güvenlik Departmanı ile erken “siber tehdit göstergeleri” paylaşmalarını sağlayarak bilgisayar korsanlarına karşı özel verilerin korunmasına yönelik kapsamlı bir adımdır. İnternet gizliliği, güvenliği ve sivil özgürlükleri savunan muhalefet grupları, tasarının çözeceğinden daha fazla soruna neden olacağına inanıyor.

Önerilen CISA faturasıyla ilgili sorunların listesi:

1 / Özel verilere erişimi olan şirketlere büyük güçler vermek

Facebook veya Google gibi internet iletişim şirketlerinin birçok özel internet kullanıcı verilerine erişimi vardır. CISA, bu şirketlere algılanan ‘şüpheli’ tehditleri izleme ve bunlara karşı inisiyatif alma hakkı verecektir. Bu milyonlarca kullanıcının kişisel verilerinin aktif olarak izleneceği ve toplanacağı anlamına gelir. Buna karşılık şirketler, mevcut gözetim yasalarına karşı bağışıklık kazanacaklardı.

CNN raporları:  Amazon, Dell, eBay, Facebook, Google, Microsoft, Yahoo ve diğerlerini birlikte temsil eden iki büyük teknoloji endüstrisi grubu gizlilik nedenleriyle faturaya karşı durmaktadır. Apple, Salesforce ve Twitter, tasarının kötü bir fikir olduğunu belirten açıklamalar yayınladılar.

Silikon Vadisi Devleri, CISA’nın rapor etmesi gereken siber saldırılara karşı herhangi bir koruma veya çözüm sunmadığını, bunun yerine kullanıcı gizliliğini istila ettiğini iddia ediyor.

2 / Özel bilgileri izinsiz olarak devlet kurumlarına ifşa etme

CISA, söz konusu şirketlerin bu verileri hüküm olmadan bir devlete ifşa etmesini gerektirecektir. Daha doğrusu – ‘gerçek zamanlı’ bilgi paylaşımı gerçekleşecekti.

Paylaşılması muhtemel bilgiler:  E-posta içeriğinden, şifrelerden, IP adreslerinden veya bir hesapla ilişkili kişisel bilgilerden herhangi bir şey olabilir.

3 / Son siber güvenlik / hack olayları, yansımaları düşünmeden CISA’yı hızlı bir şekilde itmek için argümanlar olarak kullanılmaktadır.

Bu yılın başlarında OPM’nin hack skandalı   , politikacıları ve halkı ABD’nin çevrimiçi olarak dış tehditleri önlemeye ihtiyaç duyduğuna ikna etmeye çalışırken atıldı. Bu mantıkla ilgili sorun yanlış ilişkilendirmedir. Güvenlik protokolü geliştirme ve azaltma gibi güvenlik standartlarını güçlendirmek yerine (örneğin, hesaplarına erişmek için ‘şifre’ şifresini kullandıran OPM hesaplarının sayısı) – odak, paylaşıldıkça daha fazla veriyi tehlikeye atacak ve ortaya çıkaracak bir programdır.

4 / Şirketler ‘algılanan tehdide’ karşı karşı önlemler başlatabilir.

İnternet kullanıcı verilerini izleyecek ve izleyecek şirketler, az veya hiç gözetim olmadan önemli bir güç seti kazanacaklardır. Ayrıca masum seyirciye ‘önemli’ zarar gelmedikçe hesap vermezlerdi.

5 / Bilgi özgürlüğü yasası altında bile özel veri toplama hakkında bilgi almak zor olacaktır.

CISA ile toplanan tüm bilgiler garanti edilemez ve FBI, NSA vb. Kurumlara aktarıldıktan sonra veri toplama ve müteakip kadere ilişkin ayrıntılı raporlardan muaftır.

6 / CISA fatura teklifinde kullanılan dil oldukça belirsizdir.

“Siber güvenlik tehdidi” veya “Siber tehdit göstergeleri” gibi vpn nasıl terimlerle ilgili tanımlar o how to choose vpn kadar belirsizdir ki, hangi verilerin toplanıp paylaşılabileceği konusunda neredeyse hiçbir vpn programları ücretsiz sınırlama how to set up a vpn connection getirmezler.

Bu yılın başlarında Temyiz Mahkemesi  meb engeli kaldırma 2018 pc kitlesel vpn chrome hotspot gözetimi yasadışı olarak how to setup site to site vpn değerlendirdiğinde zenmate vpn apk, tartışmalı tasarının yasa haline geldiğini görmek hayal kırıklığı yaratıyor.

Written by AnnMiler – Founder of VPNGoUp

Categories:
Tags:

Related Article

Iconic Streams Review

Tarihi Inn incelememde artılarını ve eksilerini verdim ama bugün Apple cihazlarda son sürümünden bahsedeceğim. Yeni sürüm bir süredir piyasada ve kullanıcılara binlerce farklı programda yüzlerce…

You must be logged in to post a comment.