VPN GoUp News

 • Home
 • Blog
 • Güvenlik duvarı nedir: Basit bir açıklama
VPNGoupCom firewall-1200x675-ok-1024x576

Güvenlik duvarı nedir: Basit bir açıklama

Binalarda vpn ile booking yangınların yayılmasını how to vpn into your home network önlemek için vpngoup free account güvenlik duvarları psiphon vpn pc bulunur. Siber how to install windscribe vpn on firestick güvenlik hotspot free vpn dünyasında limitsiz vpn, kötü niyetli how to run vpn on router trafiğin dahili ağınıza google chrome vpn ekleme yayılmasını avast secureline vpn hatası ve yayılmasını engelleyen how to check vpn location eşdeğer çevrimiçi gizlilik tunnel güvenlik duvarları vpn bağlantısı nasıl kurulur how to access us netflix with vpn bulunur. Güvenlik çevrimiçi gizlilik ıphone vpn siteleri duvarı how to use a vpn to download movies güvenliği hakkında daha windows 7 indir 64 bit gezginler fazla bilgi için okumaya devam edin.

VPNGoupCom hotel-wifi-1

içindekiler

 • Güvenlik duvarı nedir?
 • Güvenlik duvarı nasıl çalışır?
 • Güvenlik duvarı türleri
  • Farklı uygulamalar
  • Farklı filtreleme türleri

Güvenlik duvarı nedir?

Bazen ağ güvenlik duvarı olarak da adlandırılan güvenlik duvarı, gelen ve giden trafiği filtreleyen bir siber güvenlik aracıdır. Ana hedefi, dahili ağınız veya cihazınız ile internetten gelen dış trafik arasında bir engel oluşturmaktır. Neden? İnternette çok sayıda kötü amaçlı trafik var – sisteminizi tehlikeye atmaya çalışan virüsler, kötü amaçlı yazılımlar ve bilgisayar korsanları. Güvenlik duvarı, bazı tehditleri engelleyerek ve yetkisiz erişimi engelleyerek ağ güvenliği sağlar.

Güvenlik duvarı nasıl çalışır?

Harici trafik özel ağınıza yalnızca bir cihazın giriş noktaları olan bağlantı noktaları üzerinden erişebilir. Bu genellikle güvenlik duvarının oturduğu ve trafiği koruduğu yerdir. Erişim kontrol listeleri olarak adlandırılan tanımlı kurallara veya kural kümelerine dayalı veri paketlerine izin verir veya engeller. Bu kurallar IP adreslerini, etki alanı adlarını, bağlantı noktalarını, protokolleri, programları ve / veya anahtar kelimeleri temel alabilir.

Güvenlik duvarı türleri

VPNGoupCom firewall-body-1200x675-1

Artıları ve eksileri olan farklı güvenlik duvarı türleri vardır:

Farklı uygulamalar:

 1. Yazılım güvenlik duvarları

  Yazılım güvenlik duvarları, adından da anlaşılacağı gibi, cihazlara yüklenir. Tek tek ağ uç noktalarını izole etmek istiyorsanız harikadırlar çünkü ağın tamamını değil, tek tek cihazları korurlar. Bu onları bireyler için harika kılar, ancak kurumsal ağlar için değil. Çok sayıda ayrı güvenlik duvarını korumak zor ve zaman alıcı olacaktır. Ayrıca, tüm cihazlar seçtiğiniz güvenlik duvarı yazılımıyla uyumlu olmayabilir.

 2. Donanım güvenlik duvarları

  Donanım güvenlik duvarları, yönlendiricilere benzeyen fiziksel cihazlardır. İşletmeler için daha iyi bir seçimdir, çünkü ağa ulaşmadan önce veri paketlerini incelerler. Ancak, donanım güvenlik duvarlarının dezavantajları vardır. Sistem içindeki saldırılara karşı hassastırlar ve bazıları aynı anda birden fazla bağlantıyı gerçekleştiremeyebilir.

 3. Bulut tabanlı güvenlik duvarları

  Bulut güvenlik duvarları, genellikle proxy sunucu olarak ayarlanan bir bulut sunucusu kullanır (bunlara bazen proxy güvenlik duvarları denir). Bulut tabanlı çözümler, işlerini daha fazla kapasite eklemek olarak ölçeklendirmeyi planlayan şirketler için mükemmeldir ve trafik yükünü yönetmek, yazılım veya donanım güvenlik duvarlarına göre çok daha kolaydır.

İLGİLİ MAKALELER

Konuk ağı nasıl kullanılır Nasıl yapılır · 3 dk. Okuma
Apple TV Nasıl Yapılır VPN Nasıl Yapılır? · 1 dk. Okuma

Farklı filtreleme türleri:

 1. Paket filtreleme güvenlik duvarları

  Bu güvenlik duvarları yönlendiriciden geçen veri paketlerini kontrol eder. İçeriğini denetlemek için paketi “açmazlar”, ancak gönderenin ve alıcının IP adreslerini, paket türünü, bağlantı noktası numarasını ve diğer yüzey seviyesi bilgilerini kontrol ederler.

 2. Devre seviyesi ağ geçitleri

  Devre düzeyi ağ geçitleri de oldukça basittir – çok fazla bilgi işlem gücü ve kaynağı gerektirmezler. Paket filtreleme güvenlik duvarları gibi, ağ geçitleri de paketlerin içeriğini kontrol etmez, sadece kaynağı kontrol eder. Paketin geçmesi için, iletim kontrol protokolü (TCP)  el sıkışması tarafından onaylanan meşru bir kaynaktan gelmesi gerekir  . Ancak, bu güvenliği sağlamak için nadiren yeterlidir. TCP bağlantısından gelmesine rağmen paket kötü amaçlı yazılımları gizliyor olabilir.

 3. Durum denetimli güvenlik duvarları

  Durumsal denetim güvenlik duvarları, daha önce bahsedilen iki güvenlik duvarının melezidir. Paketleri filtreleyerek ve meşru bir kaynaktan gelip gelmediklerini kontrol ederek (TCP el sıkışması yoluyla) daha iyi siber güvenlik sağlarlar. Bununla birlikte, daha fazla işlevi olduğundan, daha yüksek bilgi işlem gücü gerektirir.

 4. Uygulama düzeyinde ağ geçitleri veya proxy güvenlik duvarları

  Proxy güvenlik duvarları olarak da adlandırılan uygulama düzeyi ağ geçitleri, uygulama katmanında çalışır. Dahili ağınız ve trafik kaynağı arasındaki trafiğinizi kontrol ederler. Trafiği önce bir proxy sunucudan (veya başka bir bulut tabanlı çözümden) geçirerek, gelen veri paketlerini inceler ve ancak daha sonra ağınıza geçmelerine izin verir.

  Proxy güvenlik duvarları, hem veri paketlerini hem de TCP el sıkışmasını kontrol ettikleri için durumlu denetime biraz benzer. İkisi arasındaki temel fark, proxy güvenlik duvarının paketleri amaçları hakkında “sorması” dır. Paketlerin içeriğini kontrol eder ve derin bir paket denetimi (DPI) gerçekleştirir.

  Proxy sunucuları  ayrıca ağınızı trafik kaynağından “ayırır” ve ağınıza bir anonimlik ve ekstra koruma sağlar. Daha iyi bir savunma hattı sağlarlar, ancak paketleri incelemek daha uzun sürer, böylece bağlantınızı yavaşlatabilirler.

 5. Yeni nesil güvenlik duvarları

  Çoğu yeni güvenlik duvarına yeni nesil güvenlik duvarları denir. Ancak, yeni nesil güvenlik duvarının hangi özelliklere sahip olması gerektiği konusunda net bir açıklama yoktur. DPI, TCP el sıkışma kontrolleri, yüzey seviyesi paket denetimi veya saldırı önleme sistemleri (IPS) veya şifreli trafik denetimi gibi yeni özellikleri görmeyi beklemenize rağmen, bir tane almadan önce özelliklerini doğrulamanız gerekir.

Siber güvenlik hakkında daha fazla ipucu için aşağıdaki aylık blog bültenimize abone olun.

Written by AnnMiler – Founder of VPNGoUp

Categories:
Tags:

Related Article

Iconic Streams Review

Tarihi Inn incelememde artılarını ve eksilerini verdim ama bugün Apple cihazlarda son sürümünden bahsedeceğim. Yeni sürüm bir süredir piyasada ve kullanıcılara binlerce farklı programda yüzlerce…

You must be logged in to post a comment.