VPN GoUp News

  • Home
  • Blog
  • İsviçre’de Gözetim Uygulamaları: Genel Bakış
VPNGoupCom switzerland2-1024x576

İsviçre’de Gözetim Uygulamaları: Genel Bakış

İsviçre halkı x vpn apk indir için gizlilik,  1989’daki vpn hotspot shield apk gözetleme skandalından bu kyk wifi bağlan yana hassas bir konu olmuştur  . Hükümetin “İsviçre dışı” davranışlarından şüphelenilen opera vpn extension vatandaşlar hakkında kitlesel olarak bilgi android için vpn programı topladığı ortaya hotspot shield android indir çıktığında, kamuoyunda kızgınlık yarattı. O zamanlar öfkeli free super vpn insanlar bu gizliliği tehdit eden vpn melon for pc uygulamaya karşı protesto vpn ücretleri etmek için sokaklara gitti. Paradoksal vpn yasak olarak, 17 yıl sonra İsviçreli seçmenler zenmate vpn premium istihbarat teşkilatları için yasaklı sitelere giriş ücretsiz güçlendirilmiş yetkilerin onaylandığını ifade ettiler. İsviçre’de mahremiyette neler olduğuna daha yakından bakalım.
VPNGoupCom switzerland-1

Yeni yasa: bir gözetleme oyunu değiştiricisi

AB ve ABD’nin yetki alanı ve siyasi tarafsızlık dışında yer alan sıkı gizlilik yasaları, İsviçre’yi vatandaşların mahremiyetinin korunması açısından diğer ülkeler arasında öne çıkaran kilit unsurlardır. Yetkilerini casusluk hükümeti artırıcı yeni yasa yürürlüğe girdikten Ama durum bu yazdan sonra değişime üzeredir  i n Eylül.

Yeni yasa uyarınca, İsviçre istihbarat ajansı olan Federal İstihbarat Servisi’ne (FIS) sahip olduklarından çok daha fazla yetenek verilecek. Yetkililerin e-postaları ve İnternet trafiğini izleyerek, telefonlara dokunarak, vatandaşların bilgisayarlarına hackleyerek ve kötü amaçlı yazılım yükleyerek özel iletişimleri gözetlemelerine izin verilecek. Ayrıca, FIS gözetim kameraları ve mikrofonlar gibi casus yazılımları özel konumlardaki şüphelileri izlemek ve hatta dronları yerleştirmek için koyabilecek.

Kısaca, yeni yasa – Nachrichtendienstgesetz (NDG) – devlet izlemesini daha invaziv hale getiriyor. Yeni yasanın uygulanmasından önce, telefonlara dokunmak ve e-postaları gözetlemek, koşullardan bağımsız olarak yasak olduğu için imkansız bir durum olurdu. Bununla birlikte, bu tür gözetleme uygulamaları, araştırma araçları haline getirilmiştir.

W hy İsviçre casusluk güçlerini artırmak istiyor?

“Gözetim” yasası önerisi, Avrupa’yı şok eden Paris, Brüksel ve Nice’deki korkunç terör saldırılarına bir yanıt olarak ortaya çıktı. İsviçre hükümetine göre, istihbarat teşkilatı yabancı memurların yardımına çok bağımlıydı. Ayrıca, şimdiye kadar, devlet kurumları çoğunlukla halka açık verilere dayanmaktadır. Bu sınırlamalar nedeniyle, İsviçre güvenlik hizmetlerinin iç güvenliği sağlamak için gerekli etkinliğe sahip olmadığına inanılmaktadır. Bu nedenle, İsviçre’nin diğer gelişmiş ülkelerin seviyesini yakalamasına yardımcı olmak için casusluk güçlerini geliştirme çabası başlatıldı.

Güvenlik ve büyük gözetim arasında ince bir çizgi

Terörizm, casusluk ve silahların yayılması ile mücadele yeni güçlerin ne için kullanılacağıdır. Yetkililere göre, İsviçre vatandaşları kitlesel casusluktan endişe etmemeli, çünkü gelişmiş izleme uygulamaları sadece “özel soruşturmalar” için kullanılacak ve tahminlere göre yılda yaklaşık 10 vakayı hesaba katmalıdırlar  .

Yeni sürveyans rejiminin ABD veya İngiltere’de görülen güçlü gizlilik azaltıcı politikalarla karşılaştırılmadığına dikkat etmek önemlidir. Birincisi, bir şüphelinin büyük casusluğu ancak üç kurum tarafından onaylandığında gerçekleşebilir   – savunma bakanlığı, kabine ve federal mahkeme. İkincisi, İsviçre benzersiz bir şekilde şeffaf olmayı seçiyor: istihbarat teşkilatı, şüphelileri ne kadar süre ve hangi yolla casusluk edildiklerini izleme altında bilgilendirmek zorunda kalacak.

Bu kontrol önlemlerine rağmen  , yeni gözetleme güçlerinin İsviçre halkının mahremiyetini istila ederek istismar edilebileceği yönünde bir  endişe ortaya çıkıyor. Bu kadar kapsamlı casusluk yetenekleri verildiğinde, masum insanların her zaman geçerli bir sebep olmaksızın büyüteç altına düşme riski vardır.

İsviçreli gözetim için ‘evet’ dedi

En başından beri, yasal değişikliklerle ilgili karışık duygular var gibiydi. İsviçre parlamentosu yeni yasayı 2015 yılında kabul etti, ancak mutlak onayla değil – karşı taraflar ve diğer gizlilik savunucuları yaklaşan izleme genişlemesinden memnun değildi. İsviçre’nin doğrudan demokrasi sistemi, onu zorlamak için 50.000 imza toplanırsa, referandumla herhangi bir yasaya meydan okumaya izin verir. Ve söz konusu sürveyans yasası ile tam olarak bu gerçekleşti – İsviçreli Federal İstihbarat Servisi’nin daha fazla güç almasını isteyip istemediklerine kendi başlarına karar verme şansı buldu.

Şaşırtıcı bir şekilde,% 66,5 oranında İsviçreli seçmenler yeni gözetim yasasına ‘evet’ demişlerdir.  Açıkçası, partilere ve gizlilik aktivistlerine karşı çıkan yasa bu değildi. Oylama sonuçları İsviçre halkının mahremiyete yönelik tutumlarının değiştiğini gösteriyor. Aksi halde, mahremiyeti koruyan bir ulus nasıl bu kadar kolay ticaret yapabilir? Komşu ülkelerdeki aşırılık yanlısı saldırılar, kamuoyunun casusluğa karşı hoşgörüye doğru kaydırılmasında önemli bir rol oynamış olabilir.

Sıradaki ne?

Yeni yasa terörizm ve siber suçlarla mücadelede gerçekten yardımcı olacak mı yoksa İsviçre’nin gizliliğini istila edecek ve sivil özgürlükleri kısıtlayacak mı? İç güvenlik için daha fazla fayda sağlayıp sağlamadığını bilmenin tek yolu, yeni kanunun nasıl uygulanacağını beklemektir.

Büyüyen gözetim telefon icin vpn güçleri ışığında, İsviçre’de veya dünyanın başka kendi vpn yapma bir köşesinde free vpn windows 10 yaşıyor olsanız free vpn indir chrome da, kendi başınıza güvenlik önlemleri dot vpn chrome almak önemlidir. Kişisel verilerinizi hem siber suçlulardan hem de istenmeyen gözetmenlerden korumanın iyi yolu, çevrimiçi olduğunuzda bir VPN hizmeti kullanmaktır. Gizliliğinize saygı duyan ve VPNGOUP gibi İnternet etkinliğinizin kayıtlarını opera indir mac tutmayan bir VPN servis sağlayıcı seçtiğinizden emin olun.

Written by MiaEvani (UI/UX Designer of VPNGoUp)

Related Article

Iconic Streams Review

Tarihi Inn incelememde artılarını ve eksilerini verdim ama bugün Apple cihazlarda son sürümünden bahsedeceğim. Yeni sürüm bir süredir piyasada ve kullanıcılara binlerce farklı programda yüzlerce…

You must be logged in to post a comment.