VPN GoUp News

 • Home
 • Blog
 • Kötü amaçlı yazılım nedir?
VPNGoupCom what-is-malware-featured-ok-1024x576

Kötü amaçlı yazılım nedir?

Kötü amaçlı yazılım nedir?

VPNGoupCom what-is-malware-featured

Çevrimiçi vpn private indir bankacılık girişinizi kopyalayan where do i get a vpn ve bilgisayar korsanlarına gönderen vavoo full indir sahte bir hava durumu uygulaması. Düzeltmek için sahte bir “ürün” vpn neden bağlanmıyor satın alana kadar bilgisayarınızı what is a vpn (virtual private network)? fidye olarak vpn uzantı chrome ücretsiz tutan kötü google uzantı vpn amaçlı how to download torrent with vpn bir virüsten vpn for porn koruma. Bunlar, birçok kötü amaçlı yazılım avg vpn how many devices türünden sadece birkaçıdır. Peki kötü ip koruma programı amaçlı yazılım nedir? Aşağıda bulabilirsiniz.

Kötü amaçlı yazılım tanımı

Mal icious + Yumuşak eşya  =  Zararlı Yazılım . Kötü amaçlı yazılım, bir sistem veya cihazın sahibinin çıkarlarına gizlice çalışmak için tasarlanmış bir yazılımdır. Bazı türlerin cihazınıza girebileceği gibi bazılarının da buraya ekilmesi gerekir. Sahip olabileceği etkiler, nispeten zararsız verileri gizlice takip etmekten, cihazınızı fidye altında tutmaya veya eğlenmek için yok etmeye kadar çok şiddetli bir şekilde değişir.

Aşağıda her tür kötü amaçlı yazılım bulacaksınız. Orada sayısız çeşit var, bu yüzden bu listeyi güncellediğimizde en yaygın olanlardan bazılarına sadık kalacağız.

Kötü amaçlı yazılım türleri

 • adware

  Adware, bilgisayarınıza zarar vermek yerine para kazanmaya odaklanan nispeten zararsız bir kötü amaçlı yazılım türüdür. Bu agresif reklam destekli yazılım, web sitelerinde ve uygulama pencerelerinde banner reklamlar görüntüler.

  Belirtiler değişebilir, ancak asıl olan muhtemelen masaüstünüzde veya daha önce sahip olmayan programlarda, web sitelerinde veya uygulamalarda pop-up reklamlar olacaktır.

 • Spyware

  Casus yazılım size (sürpriz!) Casusluk için yapılır. Bu kötü amaçlı yazılım, bilgisayar kullanımınızı ve İnternet tarama etkinliğinizi izleyerek arka planda gizlenir. Parolaları, bankacılık ayrıntılarını ve e-postaları toplayabilir ve hatta tuş vuruşu günlüğü yapabilir veya güvenlik ayarlarını değiştirebilir. Topladığı tüm bilgiler uzaktaki bir kullanıcıya gönderilir. Ayrıca izniniz olmadan diğer kötü amaçlı uygulamaları indirip yükleyebilir.

 • virüs

  Bu bir zamanlar kötü amaçlı yazılımın tanımı olarak kabul edildi. Bir biyolojik virüs gibi, bir bilgisayar virüsü de mümkün olduğunca çok cihazı enfekte etmek için ana bilgisayardan ana bilgisayara yayılır. Dosyalara veya programlara bağlı olarak, Internet’ten indirmeler, e-posta, sosyal medya veya metin mesajları aracılığıyla yayılabilir.

  Bununla birlikte, bir virüs genellikle bir bilgisayarı özerk olarak enfekte edemez – bağlı olduğu programı çalıştırmak için bir kullanıcıya ihtiyaç duyar. Virüslerin neden olduğu zarar, masaüstü duvar kağıdı değişiklikleri gibi küçük sıkıntılardan büyük sistem çökmelerine veya tam veri kaybına kadar değişir.

 • solucan

  Virüslere kıyasla, solucanlar aslında bir sisteme zarar vermedikleri için oldukça masum görünebilir. Bir solucanın tüm amacı kendini kopyalamak ve yerel bir sürücüye veya ağa yaymaktır.

  Solucanlar ayrıca bir sisteme zarar vermek veya bilgi almak için tasarlanmış “yükler” ile eşleştirilebilir, ancak zorunlu değildir. İlk solucan Creeper, enfekte olmuş kullanıcıları varlığından haberdar etti.

 • Truva

  Yunan efsanesinin Truva atı gibi Trojan kötü amaçlı yazılımları, masum görünümlü programlarda saklanarak bilgisayarlara sızıyor. İçeri girdikten sonra, bilgisayar korsanlarının sisteminize girmesi ve verilerinizi toplaması ve hatta sizi bilgisayarınızdan tamamen kilitlemesi için arka kapılar yaratabilirler.

 • Ransomware

  Ransomware hızlı yayılma ve pahalı hasara neden olması nedeniyle en ciddi siber tehditlerden biridir. Ransomware bir kar elde etmek için tasarlanmıştır. Kötü amaçlı yazılım bir makineyi sistem güvenlik açığından etkilediğinde, tüm verileri şifreleyerek kullanıcıyı kilitler. Ardından kurbandan dosyaların şifresini çözmek için bir fidye ödemesini ister.

 • rootkit

  Rootkit’ler oldukça tehlikelidir çünkü gerçekten juguler için gidiyorlar. Rootkit’ler, cihazınızda algılanan veya kaldırılmadan neredeyse her şeyi yapabilmeleri için cihazınızda mümkün olan en derin yönetici ayrıcalıklarını kazanmayı amaçlar. Onlarla ilgili daha fazla bilgiyi  rootkit yayınımızda bulabilirsiniz .

 • keylogger

  Keylogging, bir kullanıcının hassas şifrelerini keşfetmek veya özel iletişimleri izlemek için hangi tuşları yazdığını izleme işlemidir. Bu, stalkerware  veya donanım olarak bile farklı keylogger türleri tarafından gerçekleştirilebilir  . Bu onları keşfetmeyi çok zorlaştırabilir.

İLGİLİ MAKALELER

Ana Bilgisayarınızla Reklamları ve Kötü Amaçlı Yazılımları Engelleyin Dosya Nasıl Yapılır · 3 dk. Okuma
Kapınıza bir hırsız: Halka kapı zili istismar açıklandı Derinlik · 2 dk okuma

Kötü amaçlı yazılım nasıl önlenir

Kaç farklı kötü amaçlı yazılım türü nedeniyle herhangi bir kötü amaçlı yazılımın cihazlarınıza nüfuz etmesini önlemek için tek bir yol önermek zordur. En önemli şey siber güvenlik ve mahremiyetin önemli olduğunu anlamak ve günlük yaşamınızdaki en iyi siber güvenlik uygulamalarını takip etmektir. İşte böyle görünebilir:

 1. Anti-malware / anti-virüs yazılımı kullanın:  Herhangi bir kötü amaçlı koda karşı en kapsamlı savunmalardan biri saygın bir güvenlik yazılımıdır. Her zaman olduğu gibi, premium araçlar da gitmenin yoludur. En iyi yazılım paketleri, en son tehditleri izleyen ve güncellemelere mümkün olan en kısa sürede yanıt veren özel geliştirici ekipleri tarafından desteklenir.

 2. Uyanık bir İnternet kullanıcısı olun:  Kötü amaçlı yazılımın belirtilerini ve çevrimiçi dağıtan gölgeli yerleri tanımayı öğrenin.

  • Hiç pop-up’ları tıklamayın ve kapatmak için sağ “X” i tıkladığınızdan emin olun. Bazen sahte olabilirler!
  • Güvenli bir tarayıcı uzantısı kullanın  .
  • Sizi nereye götüreceklerini görmek için üzerlerine tıklamadan önce fareyi üzerine getirin veya sağ tıklayın.
  • Meşru web siteleri bile saldırıya uğratabileceğinden, göz atarken URL’nize her zaman dikkat edin. Bilgisayar korsanları daha sonra kullanıcıları benzer görünen ancak olmayan ve ziyaretçilerin güvenli olmaktan uzak olduğu bir URL’ye yönlendirebilir.
  • Bazı kötü amaçlı yazılımlar reklamları ve köprü metinlerini web sitesi metnine enjekte eder, ancak bunlar genellikle görmeye alışkın olduğunuz bağlantılardan ve reklamlardan farklı görünür. Farklılıkları fark ederseniz, gölgeli bir web sitesine mi yoksa daha kötü niyetli bir şeye mi baktığınızı öğreneceksiniz.
 3. Çevrimiçi trafiğinizi koruyun : VPN’ler, güçlü gizlilik araçlarından daha fazlasıdır. Bir VPN’nin sağladığı şifreleme, potansiyel bilgisayar korsanları ve kötü amaçlı yazılımları için (ancak hepsi değil) sayısız sızma yolunu kapatacaktır. İle VPNGoUp , ayrıca alırsınız  CyberSec , yerleşik bir özellik olduğunu bayraklar zararlı web onların yüklerini teslim etmek için bir şans var önce.

 4. Dosyalarınızı yedekleyin: Dosyalarınızın  sık sık yedeklenmesi, aslında kötü amaçlı yazılım almanızı engellemeyebilir, ancak saldırıları ele almak çok daha kolay ve daha az zarar verir. Cihaz sıfırlamaları, çoğu kötü amaçlı yazılımı silmek için neredeyse garantili bir yöntemdir, ancak her silme işlemi önemli dosyaları kaybetmek anlamına gelirse bunu yapmak çok zordur. Sık ve güvenli yedeklemelerle sorun olmaz.

 5. Ödevinizi yapın:  Bir uygulamayı indirmeden önce, çevrimiçi olarak bazı yorumları okuyun – ve en az bir olumsuz uygulama da bulduğunuzdan emin olun. Ne diyorlar? Kullanıcılar özelliklerden veya performanstan şikayet ediyorlar mı, yoksa oyunda daha ciddi sorunlar var mı? Uygulamayı kötü amaçlı yazılım olmakla suçlayan var mı?

  Cihazınızın veya işletim sisteminizin karşılaştığı en ciddi güvenlik açıklarını araştırın. Onları tanıyorsanız, onlardan kaçınabilirsiniz.

 6. Yazılımınızı güncel tutun:  Güvenilir bir uygulama veya işletim sisteminiz sizden bir güncellemeyi onaylamanızı istediğinde, muhtemelen yapmanız gerekir. Özellik ve performans geliştirmeleri sağlamanın yanı sıra, güncelleştirmeler genellikle yeni keşfedilen güvenlik açıklarını da giderir.

 7. Şifrelerinizi değiştirin ve güvende tutun: Hatırlayacağınız güçlü bir şifre oluşturmayı  öğrenin  . VPNGoUpPass gibi bir parola yöneticisi de kullanabilirsiniz,   böylece zayıf parolalara güvenmeniz gerekmez; bunları hatırlar ve sizin için güvenli hale getirir.

  Cihazınızda kötü amaçlı yazılım bulduğunuzda ve ortadan kaldırdığınızda, ilk yapmak isteyeceğiniz şeylerden biri şifrelerinizi değiştirmek.

 8. Cihazlarınızı içeride ve dışarıda öğrenin:  İster akıllı vpn listesi telefon ister PC olsun, cihazınızda daha use a vpn when torrenting fazla veya daha az güvenli hale getirmek için uzun bir yol kat internet çalışmıyor neden edebilecek birçok fatihe bağlanan vpn yerleşik ayar bulunur. Ayarlarınıza göz how much speed do you lose with a vpn atın ve avast vpn yorum güvenlik ortamınızı nasıl değiştirebileceklerini öğrenin.

Kötü amaçlı yazılım, siber güvenlik ve gizlilik hakkında daha fazla bilgi için blogumuzun aylık bültenine kaydolun!

 

 

Categories:
Tags:

Related Article

You must be logged in to post a comment.