What is VPN

Sanal özel ağ (VPN), genel bir internet bağlantısından özel bir ağ oluşturarak çevrimiçi gizlilik ve anonimlik sağlar. VPN’ler, internet protokolü (IP) adresinizi gizler, böylece çevrimiçi işlemleriniz neredeyse izlenemez. En önemlisi, VPN hizmetleri, güvenli bir Wi-Fi etkin noktasından bile daha fazla gizlilik sağlamak için güvenli ve şifreli bağlantılar oluşturur.

Neden bir VPN hizmetine ihtiyacınız var?

Web’de gezinmek veya güvenli olmayan bir Kablosuz ağda işlem yapmak, özel bilgilerinizi ve tarama alışkanlıklarınızı ifşa edebileceğiniz anlamına gelir. Bu nedenle, daha iyi bir VPN olarak bilinen bir sanal özel ağ, çevrimiçi güvenlik ve gizliliklerinden endişe duyan herkes için bir zorunluluk olmalıdır.

Hareket halindeyken her zaman düşünün, kahve dükkanındayken e-posta okuyun veya doktorun ofisinde beklerken banka hesabınızı kontrol edin. Parola gerektiren özel bir Wi-Fi ağında oturum açmadığınız sürece, çevrimiçi oturumunuz sırasında iletilen veriler aynı ağı kullanan yabancılar tarafından dinlenmeye karşı savunmasız olabilir.

Bir VPN’nin sağladığı şifreleme ve anonimlik, çevrimiçi etkinliklerinizin korunmasına yardımcı olur: e-posta gönderme, çevrimiçi alışveriş veya fatura ödeme. VPN’ler ayrıca web taramanızı anonim tutmanıza yardımcı olur.

Bir VPN IP adresinizi ve gizliliğinizi nasıl korur?

VPN’ler aslında yerel ağınız ve başka bir konumdaki çıkış düğümü arasında binlerce mil uzakta olabilecek bir veri tüneli oluşturur ve bu da başka bir yerdeymişsiniz gibi görünmesini sağlar. Bu avantaj, çevrimiçi özgürlüğe veya hareket halindeyken en sevdiğiniz uygulamalara ve web sitelerine erişebilmenizi sağlar.

İşte sanal özel ağın nasıl çalıştığına daha yakından bir bakış. VPN’ler, bir Kablosuz ağ üzerinden gönderildiğinde verileri karıştırmak için şifreleme kullanır. Şifreleme, verileri okunamaz hale getirir. Genel bir Wi-Fi ağı kullanılırken veri güvenliği özellikle önemlidir, çünkü ağdaki herkesin internet etkinliğinize gizlice dinlemesini önler.

Gizliliğin başka bir tarafı daha var. Bir VPN olmadan, internet servis sağlayıcınız tüm tarama geçmişinizi bilebilir. Bir VPN ile arama geçmişiniz gizlenir. Bunun nedeni, web etkinliğinizin sizin değil, VPN sunucusunun IP adresiyle ilişkilendirilmesidir. Bir VPN servis sağlayıcısının tüm dünyada sunucuları olabilir. Bu, arama etkinliğinizin herhangi birinden kaynaklandığı anlaşılıyor. Arama motorlarının arama geçmişinizi de izlediğini, ancak bu bilgileri size ait olmayan bir IP adresiyle ilişkilendireceklerini unutmayın. Yine, VPN’iniz çevrimiçi etkinliğinizi gizli tutacaktır.

VPN gizliliği: VPN ne gizler?

Bir VPN, gizliliğinizi riske atabilecek birçok bilgiyi gizleyebilir. İşte beş tanesi.

1. Tarama geçmişiniz

İnternete girdiğiniz bir sır değil. İnternet servis sağlayıcınız ve web tarayıcınız internette yaptığınız her şeyi takip edebilir. Ziyaret ettiğiniz web sitelerinin birçoğu da tarih tutabilir. Web tarayıcıları arama geçmişinizi izleyebilir ve bu bilgileri IP adresinize bağlayabilir.

Göz atma geçmişinizi gizli tutmak isteyebileceğiniz iki örnek. Belki tıbbi bir durumunuz var ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi için web’de arama yapıyorsunuz. Bil bakalım ne oldu? Bir VPN olmadan, bu bilgileri otomatik olarak paylaştınız ve durumunuza daha fazla dikkat çekebilecek hedefli reklamlar almaya başlayabilirsiniz.

Ya da belki de gelecek ay bir uçuş için uçak biletlerini fiyatlandırmak istersiniz. Ziyaret ettiğiniz seyahat siteleri bilet aradığınızı bilir ve mevcut en ucuz olmayan ücretleri gösterebilir.

Bunlar sadece izole edilmiş birkaç örnektir. İnternet servis sağlayıcınızın tarama geçmişinizi satabileceğini unutmayın. Özel tarayıcılar bile çok özel olmayabilir.

2. IP adresiniz ve konumunuz

IP adresinizi yakalayan herkes internette aradığınız şeye ve arama yaparken bulunduğunuz yere erişebilir. IP adresinizi bir mektuba koyacağınız dönüş adresi olarak düşünün. Cihazınıza geri döner.

Bir VPN size ait olmayan bir IP adresi kullandığından, çevrimiçi gizliliğinizi korumanıza ve web’de anonim olarak arama yapmanıza olanak tanır. Ayrıca, arama geçmişinizin toplanmasına, görüntülenmesine veya satılmasına karşı da korunursunuz. Herkese açık bir bilgisayar veya işvereniniz, okulunuz veya başka bir kuruluş tarafından sağlanan bir bilgisayar kullanıyorsanız, arama geçmişinizin görüntülenebileceğini unutmayın.

3. Akış için konumunuz

Profesyonel sporlar gibi şeyleri izlemenizi sağlayan akış hizmetleri için ödeme yapabilirsiniz. Ülke dışına seyahat ettiğinizde, akış hizmeti kullanılamayabilir. Diğer ülkelerdeki sözleşme hükümleri ve düzenlemeleri de dahil olmak üzere bunun iyi nedenleri vardır. Yine de, bir VPN kendi ülkenizde bir IP adresi seçmenize izin verecektir. Bu, büyük olasılıkla gerçek zamanlı aktarım hizmetinizde gösterilen herhangi bir etkinliğe erişmenizi sağlayacaktır. Ayrıca veri veya hız azaltmayı önleyebilirsiniz.

4. Cihazlarınız

VPN, masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, tablet ve akıllı telefon da dahil olmak üzere cihazlarınızı meraklı gözlerden korumaya yardımcı olabilir. İnternete eriştiğinizde, özellikle genel bir Wi-Fi ağındaysanız, cihazlarınız siber suçlular için temel hedefler olabilir. Kısacası, bir VPN, cihazlarınızda gönderdiğiniz ve aldığınız verilerin korunmasına yardımcı olur, böylece bilgisayar korsanları her hareketinizi izleyemez.

5. Web etkinliğiniz – İnternet özgürlüğünü korumak için

Umarım, hükümet gözetimi için bir aday değil, kim bilir. Unutmayın, bir VPN internet servis sağlayıcınıza karşı tarama geçmişinizi görür. Dolayısıyla, bir devlet kurumu internet servis sağlayıcınızdan internet etkinliğinizin kayıtlarını vermesini isterse korunursunuz. VPN sağlayıcınızın tarama geçmişinizi kaydetmediğini (bazı VPN sağlayıcılarının yaptığı) varsayarsak, VPN’niz internet özgürlüğünüzü korumaya yardımcı olabilir.

Bir VPN kimlik hırsızlığına karşı nasıl korunabilir?

Kimlik hırsızlığı, hırsızlar kişisel bilgilerinizi çaldığında ve yeni hesaplar devralma veya yeni hesaplar açma, adınıza vergi beyannamesi verme veya mülk kiralama veya satın alma gibi adınızdaki suçları işlemek için kullandığında ortaya çıkar. VPN, verilerinizin korunmasına yardımcı olarak kimlik hırsızlığına karşı koruma sağlayabilir. Gönderdiğiniz ve aldığınız veriler için siber saldırıların ulaşamayacağı şifreli bir tünel oluşturur.

Akıllı telefonunuzun Wi-Fi özelliği her zaman etkinse, cihazınız siz farkında olmadan savunmasız kalabilir. Çevrimiçi alışveriş, bankacılık ve tarama gibi günlük aktiviteler bilgilerinizi açığa çıkararak sizi siber suçlara karşı savunmasız hale getirebilir.

Bir VPN, cihazlarınızı kullanarak paylaştığınız veya eriştiğiniz bilgileri koruyabilir. Bu, aynı ağdaki bir siber hırsızlığın giriş bilgilerinizi ve çevrimiçi alışveriş yaptığınızda girdiğiniz kredi kartı numarasını yakalayabileceği genel bir Wi-Fi ağı kullanırken özellikle önemlidir.

Kimlik hırsızlığını önleyemezsiniz. Hiç kimse yapamaz. Hesabınızın olduğu bir kuruluştaki veri ihlali gibi bazı güvenlik yönleri sizin kontrolünüz dışındadır. Ancak bir VPN, cihazlarınızdan gönderdiğiniz ve aldığınız bilgilerin korunmasına yardımcı olabilir.

VPN hizmetlerinde nelere dikkat etmelisiniz?

VPN pazarı seçeneklerle doludur, bu nedenle bir VPN için alışveriş yaparken ihtiyaçlarınızı dikkate almak önemlidir.

Sizin için neyin önemli olduğunu düşünün. IP adresinizi maskeleyerek web’de anonim olarak gezinmek ister misiniz? Bilgilerinizin herkese açık Kablosuz ağda çalınabileceğinden korkuyor musunuz? Hareket halindeyken en sevdiğiniz programları izlemek isteyen sık seyahat eden birisiniz.

İyi bir VPN, üç kutuyu da işaretlemenize yardımcı olabilir, ancak işte göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar.

VPN nasıl seçilir

Herkese açık Wi-Fi kullanırken güvenli kalmanın akıllı bir yolu bir VPN çözümü kullanmaktır. Ancak sanal bir özel ağ seçmenin en iyi yolu nedir? Bir VPN sağlayıcı seçerken sormanız gereken bazı sorular.

 1. Gizliliğinize saygı duyuyorlar mı?  VPN kullanmanın amacı gizliliğinizi korumaktır, bu nedenle VPN sağlayıcınızın gizliliğinize de saygı duyması çok önemlidir. Kayıt tutmama ilkeleri olmalıdır, yani çevrimiçi etkinliklerinizi asla izlemez veya kaydetmezler.
 2. En güncel protokolü çalıştırıyorlar mı?  OpenVPN, PPTP gibi diğer protokollerden daha güçlü güvenlik sağlar. OpenVPN, tüm büyük işletim sistemlerini destekleyen açık kaynaklı bir yazılımdır.
 3. Veri sınırları koyuyorlar mı?  İnternet kullanımınıza bağlı olarak, bant genişliği sizin için büyük bir karar faktörü olabilir. Veri sınırları olmadan tam, ölçülmemiş bant genişliği alıp almayacağınızı kontrol ederek hizmetlerinin ihtiyaçlarınıza uygun olduğundan emin olun.
 4. Sunucular nerede bulunur?  Hangi sunucu konumlarının sizin için önemli olduğuna karar verin. Web’e belirli bir yerel ayardan erişiyormuş gibi görünmek istiyorsanız, o ülkede bir sunucu olduğundan emin olun.
 5. Birden fazla cihazda VPN erişimi ayarlayabilecek misiniz?  Ortalama bir tüketici gibiyseniz, genellikle üç ila beş cihaz kullanırsınız. İdeal olarak, VPN’i hepsinde aynı anda kullanabilirsiniz.
 6. Kaça mal olacak?  Fiyat sizin için önemliyse, ücretsiz bir VPN’nin en iyi seçenek olduğunu düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, bazı VPN hizmetlerinin size maliyet getirmeyebileceğini, ancak sık sık reklam yayınlanması veya kişisel bilgilerinizin toplanıp üçüncü şahıslara satılması gibi başka şekillerde “ödeme yapabileceğinizi” unutmayın. Ücretli ve ücretsiz seçenekleri karşılaştırırsanız, ücretsiz VPN’leri bulabilirsiniz:
 • yok  en güncel veya güvenli protokolleri teklif
 • yok  ücretsiz kullanıcılara yüksek bant genişliği ve bağlantı hızları sunan
 • do  daha yüksek bir kopukluk oranına sahip
 •  dünya çapında birçok ülkede sunucuları yok
 • yok  destek sunmak

Bir VPN seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birçok nokta vardır, bu yüzden ödevlerinizi ihtiyaçlarınıza en uygun şekilde ulaştırdığınızdan emin olmak için yapın. Hangi sağlayıcıyı seçerseniz seçin, iyi bir VPN’in halka açık bir Wi-Fi etkin noktasından daha fazla çevrimiçi güvenlik, gizlilik ve anonimlik sağlayacağından emin olabilirsiniz.

VPN ürün karşılaştırması

Web sitelerinin, bağlantıların veya sağlayıcıların dahil edilmesi, burada listelenen hiçbir şirketin, ürünün veya sağlayıcının onaylanması veya desteklenmesi anlamına gelmez. Burada yayınlanan veriler, Ocak 2020’de VPN tekliflerini değerlendirirken tüketicilere yardımcı olacak bir araç olarak toplanmıştır. Bu makalede, listelenen her bir satıcı için geçerli olabilecek veya olmayabilecek özelliklerin, hizmetlerin ve / veya fiyatların kapsamlı bir listesi olması amaçlanmamıştır ve aşağıda listelenen özellikler, hizmetler ve fiyatlar değişebilir.

Hangi VPN sağlayıcı sizin için uygun? Bunu size söyleyemeyiz. Ama size karşılaştırma dükkanında yardımcı olabiliriz. Aşağıda, bir VPN sağlayıcısı için avlanırken göz önünde bulundurulması gereken bazı faktörlere ve en önemli VPN hizmetlerinin bu temel özellikler söz konusu olduğunda nasıl sıralandığına bir göz atabilirsiniz.

Bir VPN seçerken göz önünde bulundurulması gereken bu dokuz faktöre odaklandık. İleri atlamak istiyorsanız bağlantıları tıklayın.

 • VPN fiyatları
 • Ücretsiz sürümler var mı ve önemli mi?
 • Sunucu sayısı
 • Sunucular için konum ve ülke sayısı
 • İşletim sistemi desteği
 • Sağlayıcı mobil VPN sunuyor mu?
 • VPN’ye aynı anda kaç cihaz bağlanabilir?
 • VPN reklamları engelliyor mu?
 • VPN’de bir öldürme anahtarı var mı?
 • VPN kullanıcı verilerini günlüğe kaydediyor mu?

VPN fiyatları

VPN sağlayıcınızı fiyata göre seçmek caziptir. Sonuçta, hepimiz her ay yapabildiğimiz kadar az harcama yapmak istiyoruz, değil mi?

Ancak sadece fiyata odaklanmak bir hata olabilir. VPN sağlayıcınızın çevrimiçi gizliliğinizi korumasını ve gönderdiğiniz ve aldığınız verileri şifrelemesini istiyorsunuz. Güvenilir olmasını istiyorsunuz. Ve hızlı bağlantılar istiyorsunuz. Tüm bu faktörler, fiyattan çok daha önemli olmasa da önemlidir.

Bununla birlikte, çoğu VPN hizmeti sağlayıcısı, bazı istisnalar dışında, genellikle aylık 9,99 $ ila 12,99 $ arasında değişen benzer fiyatlar talep etmektedir. Ancak fiyatlara bakarken, ne elde ettiğinizi anladığınızdan emin olun.

Örneğin, bir sağlayıcı, bir cihazda VPN koruması sağlamak için ayda 4,99 ABD dolarına kadar ücret alabilir. Yine de, 10 cihaz için aynı hizmeti sağlamak için ayda 9,99 ABD doları ücret alabilir. Ayrıca daha uzun bir dönem için kaydolarak aylık ücretinizi düşürebilirsiniz. Bir yıllık VPN planına kaydolursanız, aylık bazda ödeme yapmayı seçerseniz, genellikle aylık olarak daha az harcarsınız.

VPN fiyatları (1 aylık planları karşılaştırırken):

 • Norton Secure VPN – 4,99 $ / aylık, 7,99 $ / aylık, 9,99 $ / aylık
  • Fiyatlar, desteklenen eşzamanlı bağlantı sayısına göre değişir
 • PureVPN – 10,95 $ / aylık
 • PVanish – 11,99 ABD doları / ay
 • CyberGhost – 12,99 ABD doları / ay
 • Hotspot Shield – $ 12.99 / aylık
 • VyprVPN – 12,95 $ / aylık
 • Özel İnternet Erişimi – 9,95 $ / aylık
 • StrongVPN – 10 ABD doları / aylık
 • Surfshark – $ 11.95 / aylık
 • NordVPN – 11,95 $ / aylık
 • ExpressVPN – 12,95 $ / aylık
 • TorGuard – 9,99 $ / aylık
 • Arabellek VPN – 12,99 ABD doları / ay
 • Daha Güvenli VPN – 12,95 $ / aylık
 • HMA – 11,99 ABD doları / aylık
 • Ayı tüneli – 9,99 $ / aylık

Ücretsiz sürümler var mı ve önemli mi?

En iyi sağlayıcıların çoğu, VPN’lerinin ücretsiz sürümlerini sunar. Ancak ücretsiz sürümler, örneğin ne kadar veri kullanabileceğinizle ilgili sınırlamalar olabilir.

Bazı VPN sağlayıcıları ücretli sürümlerinin ücretsiz denemelerini sunar. Denemeler tipik olarak yaklaşık bir ay sürer. Bazıları ücretli hizmetin VPN özelliklerinin çoğuna erişmesine izin verir, ancak veri sınırlamaları olabilir.

Ücretsiz deneme sürümüne kaydolursanız, ücretli hizmete kaydolurken kullanacağınız aynı kişisel ve ödeme bilgilerini sağlarsınız. Deneme süresinin bitiminden önce hesabınızı iptal edebilirsiniz. İptal etmezseniz sağlayıcı, devam eden hizmet için sizi faturalandırmaya başlar.

Bazı ücretsiz VPN’lerin verilerinizi pazarlama amacıyla üçüncü taraflara toplayıp paylaşabilir veya satabileceğini, bazılarının ise reklamları engelleyemeyeceğini unutmayın.

Ücretsiz sürümler mevcut mu?

 • Norton Secure VPN – yalnızca mobil cihazlar için 7 günlük ücretsiz deneme sürümü ve 60 günlük para iade garantisi sunulmaktadır
 • PureVPN – deneme sürümü veya ücretsiz sürüm mevcut değil ancak 31 günlük para iade garantisi sunuluyor
 • IPVanish – deneme sürümü veya ücretsiz sürüm yok, ancak 7 günlük para iade garantisi sunuluyor
 • CyberGhost – 1 günlük ücretsiz deneme ve 14 günlük para iade garantisi
 • Hotspot Shield – 500 MB / gün veri limiti ile ücretsiz bir versiyon mevcuttur
 • VyprVPN – deneme sürümü veya ücretsiz sürüm mevcut değil ancak 30 günlük para iade garantisi sunuluyor
 • Özel İnternet Erişimi – deneme sürümü veya ücretsiz sürüm mevcut değildir, ancak 7 günlük para iade garantisi sunulmaktadır
 • StrongVPN – deneme sürümü veya ücretsiz sürüm mevcut değil, ancak 30 günlük para iade garantisi sunuluyor
 • Surfshark – Google Play ve Apple App Store’da 7 günlük ücretsiz deneme
 • NordVPN – deneme sürümü veya ücretsiz sürüm mevcut değil ancak 30 günlük para iade garantisi sunuluyor
 • ExpressVPN – deneme sürümü veya ücretsiz sürüm mevcut değil, ancak 30 günlük para iade garantisi sunuluyor
 • TorGuard – 7 günlük ücretsiz deneme
 • Arabellek VPN – deneme sürümü veya ücretsiz sürüm mevcut değildir, ancak 30 günlük para iade garantisi sunulmaktadır
 • Daha Güvenli VPN – 1 günlük ücretsiz deneme ve 30 günlük para iade garantisi
 • HMA – deneme sürümü veya ücretsiz sürüm mevcut değil ancak 30 günlük para iade garantisi sunulmaktadır
 • Tunnel Bear – 500 MB’a kadar güvenli tarama ile ücretsiz sürüm

Sunucu sayısı

Fiyattan daha önemlisi, VPN sağlayıcınızın sunduğu sunucu sayısıdır. Genel olarak ne kadar çok sunucu olursa o kadar iyidir.

Neden? Çok sayıda sunucu sunmayan VPN’ler genellikle düşük çevrimiçi hızlardan etkilenir. İlk önce bir VPN’ye bağlandıktan sonra dosya indiriyorsanız veya video akışı gerçekleştiriyorsanız bu bir sorun olabilir.

Aynı sunucuda çok fazla kullanıcı varsa, o sunucu aşırı yüklenebilir. Bu olduğunda, tarama hızınızda bir yavaşlama fark edeceksiniz.

Bir VPN sağlayıcısına bakarken, çok sayıda sunucu sunan bir sağlayıcıya kaydolduğunuzdan emin olun. Kaç sunucu yeterli? Bunun için bir cevap yok. Ancak 1.000 veya daha fazla sunucuya sahip VPN hizmetlerinin aşırı yüklenme olasılığı daha düşük olabilir.

Karşılaştırılan VPN sunucusu sayısı:

 • Norton Secure VPN – 1.500+ sunucu
 • PureVPN – 2.000+ sunucu
 • IPVanish – 1.300+ sunucu
 • CyberGhost – 6.100+ sunucu
 • Hotspot Shield – 3.200+ sunucu
 • VyprVPN – 700+ sunucu
 • Özel İnternet Erişimi – 3.271 sunucu
 • StrongVPN – 950+ sunucu
 • Surfshark – 1.040+ sunucu
 • NordVPN – 5.578 sunucu
 • ExpressVPN – 3.000+ sunucu
 • TorGuard – 3.000’den fazla sunucu
 • Tamponlanmış VPN – 40+ sunucu
 • Daha Güvenli VPN – 700+ sunucu
 • HMA – 1.000+ sunucu
 • Tünel Ayısı – ~ 1.800 sunucu

Sunucular için konum ve ülke sayısı

Ücretli VPN sağlayıcıları, birkaç farklı ülkedeki sunucuları sunacaktır. Örnek olarak,  Norton Secure VPN’in  29 farklı ülkede ve 73 konumda sunucusu vardır.

Bu neden önemli? Farklı ülkelerde sunuculara sahip olmak size daha fazla esneklik sunar ve bağlantı hızınızı artırabilir. Genellikle, size daha yakın bir sunucuya bağlanıyorsanız, internet hızınız artar. Bir VPN sağlayıcısı seçtiğinizde, ülkenizde sunucuları olan birini seçmek mantıklıdır.

Ülkeniz dışındaki bir sunucuya bağlanmak istediğiniz zamanlar olabilir. Belki de hükümetin interneti sansürlediği dünyanın bir yerinde yaşıyorsunuz. Bu sansüre sahip olmayan bir ülkede bulunan bir VPN’ye bağlanarak, web’e daha özgür bir şekilde göz atabilirsiniz. Yine de, belirli bir hükümetin düzenlemelerine ve yasalarına uymak akıllıca olabilir.

Veya yalnızca sizinkinden farklı bir ülkede bulunan çevrimiçi içeriğe erişmek isteyebilirsiniz. Ülkeniz dışındaki bir sunucudan bağlanırsanız, bu içeriğin sağlayıcıları gerçek IP adresinizin kendi ülkenizden geldiğini görmez. Bununla birlikte, içerik hizmetinizle ilgili kullanıcı sözleşmenizi ihlal ediyor olabileceğinizi unutmayın.

Yine, bir VPN hizmeti için doğru sayıda ülke veya konum yoktur. Bunun yerine, çeşitli ülkelerde çok sayıda yer sunan hizmetleri arayın. Bu size en fazla esnekliği verecektir.

Karşılaştırılan sunucu ülke / yer sayısı:

 • Norton Secure VPN – 29 ülke
 • PureVPN – 140+ ülke, dünya çapında 180+ konum
 • IPVanish – dünya çapında 75+ konum
 • CyberGhost – 90 ülke, dünya çapında 112 konum
 • Hotspot Shield – 80+ ülke
 • VyprVPN – 70+ ülke
 • Özel İnternet Erişimi – 29 ülke, 49 konum
 • StrongVPN – 35 ülke
 • Surfshark – 61+ ülke
 • NordVPN – 59 ülke
 • ExpressVPN – 94 ülke, 160 konum
 • TorGuard – 50+ ülke
 • Arabellek VPN – 29 ülke
 • Daha Güvenli VPN – 34 ülke
 • HMA – 190+ ülke, dünya çapında 290+ konum
 • Tünel Ayısı – 23+ ülke

İşletim sistemi desteği

Bu oldukça açıklayıcıdır: Dizüstü bilgisayarınızdaki, akıllı telefonunuzdaki, masaüstünüzdeki veya tabletinizdeki işletim sistemleriyle çalışan bir VPN hizmeti istiyorsunuz. Neyse ki, ücretli hizmetler tüm büyük işletim sistemlerinde çalışma eğilimindedir. Öyleyse, cihazlarınızın işletim sistemleri ile çalışan bir VPN sağlayıcı bulmak zor olmamalıdır.

Desteklenen işletim sistemleri karşılaştırması:

 • Norton Secure VPN – Windows, MacOS, Android, iOS
 • PureVPN – Windows, MacOS, Android, iOS, Linux
 • IPVanish – Windows, MacOS, Android, iOS, Linux
 • CyberGhost – Windows, MacOS, Android, iOS, Linux
 • Hotspot Shield – Windows, MacOS, Android, iOS
 • VyprVPN – Windows, MacOS, Android, iOS, Linux
 • Özel İnternet Erişimi – Windows, MacOS, Android, iOS, Linux
 • StrongVPN – Windows, MacOS, Android, iOS, Linux
 • Surfshark – Windows, MacOS, Android, iOS, Linux
 • NordVPN – Windows, MacOS, Android, iOS, Linux
 • ExpressVPN – Windows, MacOS, Android, iOS, Linux
 • TorGuard – Windows, MacOS, Android, iOS, Linux
 • Arabellek VPN – Windows, MacOS, Android, iOS
 • Daha Güvenli VPN – Windows, MacOS, Android, iOS, Linux
 • HMA – Windows, MacOS, Android, iOS, Linux
 • Tunnel Bear – Windows, MacOS, Android, iOS, Linux (Sınırlı Destek)

Sağlayıcı mobil VPN sunuyor mu?

Dizüstü bilgisayarınızdan veya masaüstünüzden web’e erişirken bir VPN’nin gizlilik korumasına ihtiyacınız olduğunu anlayabilirsiniz. Ancak çoğumuz web sitelerini ziyaret etmek, video izlemek ve mobil cihazlarımız aracılığıyla çevrimiçi oyunlar oynamak için çok zaman harcıyoruz. Bu nedenle, mobil cihazlarınızı kullanırken VPN hizmetlerine güvenmeniz önemlidir.

Neyse ki, çoğu büyük VPN sağlayıcısı – özellikle de ücret alan kişiler – mobil hizmetler de sunmaktadır. Örneğin listemizdeki tüm şirketler bunu yapıyor. Öyleyse, telefonunuzu ve tabletinizi koruyabilecek bir VPN hizmeti bulmak zor olmamalıdır.

Mobil VPN bir seçenek midir?

 • Norton Secure VPN – evet
 • PureVPN – evet
 • IPVanish – evet
 • CyberGhost – evet
 • Hotspot Shield – evet
 • VyprVPN – evet
 • Özel İnternet Erişimi – evet
 • StrongVPN – evet
 • Surfshark – evet
 • NordVPN – evet
 • ExpressVPN – evet
 • TorGuard – evet
 • Arabelleklenmiş VPN – evet
 • Daha Güvenli VPN – evet
 • HMA – evet
 • Tünel Ayısı – evet

VPN’ye aynı anda kaç cihaz bağlanabilir?

Evinizdeki kaç cihazın internete bağlandığını düşünün. Dizüstü bilgisayarlarınız, tabletleriniz, akıllı telefonlarınız ve sesli yardımcılarınız var. Web’e erişen akıllı cihazlarınız bile olabilir.

Bu nedenle, birden fazla cihazın aynı anda bağlanmasına izin veren bir VPN sağlayıcısı ile çalışmak önemlidir. Bu şekilde, hem dizüstü bilgisayarınızın hem de çocuklarınızın tabletlerinin aynı anda bir VPN üzerinden yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

Bazı VPN sağlayıcıları, daha fazla veya daha az sayıda eşzamanlı bağlantıya izin veren farklı planlar sunabilir. Genel olarak, daha fazla sayıda bağlantı için daha fazla ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. En iyi sağlayıcılar aynı anda 10 veya daha fazla cihazı bağlamanızı sağlar.

Eşzamanlı VPN bağlantısı sayısı:

 • Norton Secure VPN – plan seviyesine göre 1, 5 veya 10
 • PureVPN – 5
 • IPVanish – 10
 • CyberGhost – 7
 • Sıcak Nokta Kalkanı – 5
 • VyprVPN – 5
 • Özel İnternet Erişimi – 10
 • StrongVPN – 12
 • Surfshark – Sınırsız
 • NordVPN – 6
 • ExpressVPN – 5
 • TorGuard – 8
 • Arabellek VPN – 5
 • Daha Güvenli VPN – 5
 • HMA – 5
 • Tünel Ayısı – 5

VPN reklamları engelliyor mu?

Pop-up reklamlar sinir bozucu ve tehlikeli olabilir. Video izlemeye veya bir blog gönderisini okumaya çalışırken tarama hızlarınızı yavaşlatabilir ve ekranınızı karıştırabilirler. Daha da kötüsü, siber suçlular bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaştırabilmek için genellikle açılır reklamlar kullanırlar.

Bu nedenle reklam engelleyiciler çok önemlidir: Web’de gezinirken bu reklamların ekranınızda görünmesini engellemeye yardımcı olurlar. Bu, hızı artırabilir – web sayfalarının reklamlarla dolmadıklarında daha hızlı yüklenmesini sağlar ve cihazlarınızın kötü amaçlı yazılımlarla çevrili reklamlardan korunmasına yardımcı olur.

Reklamları engelleyen bir VPN hizmeti istiyorsunuz. Yine, çoğu ücretli hizmet bunu yapacaktır. Listemizdeki her VPN sağlayıcısının reklamları engellediğini görebilirsiniz.

VPN reklamları engelliyor mu?

 • Norton Secure VPN – hayır
 • PureVPN – evet
 • IPVanish – hayır
 • CyberGhost – evet
 • Hotspot Shield – evet
 • VyprVPN – bu bilgi mevcut değil
 • Özel İnternet Erişimi – evet
 • StrongVPN – evet
 • Surfshark – evet
 • NordVPN – evet
 • ExpressVPN – bu bilgi mevcut değil
 • TorGuard – evet
 • Arabelleklenmiş VPN – bu bilgi mevcut değil
 • Daha Güvenli VPN – bu bilgi mevcut değil
 • HMA – evet
 • Tünel Ayısı – evet

VPN’de bir öldürme anahtarı var mı?

VPN sağlayıcınızla bağlantınız koparsa ne olur? Genellikle, dizüstü bilgisayarınız, akıllı telefonunuz veya diğer cihazlarınız ev İnternet Servis Sağlayıcınız tarafından sağlanan genel İnternet Protokolü adresine geri döner. Bu, snoop’ların çevrimiçi etkinliğinizi izleyebileceği ve siz VPN sağlayıcınıza bağlanana kadar IP adresinizi görebileceği anlamına gelir.

Bazı VPN sağlayıcıları bununla başa çıkmak için bir kill switch özelliği sunar. VPN bağlantısı koparsa, kill anahtarı internet bağlantınızı anında kesecek şekilde tasarlanmıştır. Bu şekilde, IP adresiniz ve çevrimiçi etkinliğiniz başkaları tarafından görülemez.

VPN’de bir öldürme anahtarı var mı?

 • Norton Secure VPN – hayır
 • PureVPN – evet
 • IPVanish – evet – şu anda macOS, Android ve Windows istemcileri bu özelliği desteklemektedir
 • CyberGhost – evet
 • Hotspot Shield – evet
 • VyprVPN – evet
 • Özel İnternet Erişimi – evet
 • StrongVPN – evet
 • Surfshark – evet
 • NordVPN – evet
 • ExpressVPN – evet
 • TorGuard – evet
 • Arabelleklenmiş VPN – evet
 • Daha Güvenli VPN – evet
 • HMA – evet
 • Tünel Ayısı – evet

VPN kullanıcı verilerini günlüğe kaydediyor mu?

Ücretli VPN hizmetleri genellikle verilerinizi kaydetmeyeceklerine söz verir. Bu iyi bir şey: VPN sağlayıcınız etkinliğinizi çevrimiçi olarak kaydediyorsa veya izliyorsa, bir günlük göz atma geçmişinizi işletmelerle veya resmi kurumlarla paylaşmasını veya satmasını engellemek için ne yapmalısınız?

Veri kaydı, birçok teknoloji uzmanının tüketicilerin ücretsiz VPN hizmetlerinden kaçınmasını önerdiğidir. Bu hizmetler verilerinizi günlüğe kaydedebilir ve aylık abonelik toplayamadıkları için para kazanmanın bir yolu olarak başkalarına satabilir.

Unutmayın, bir VPN’nin amacı çevrimiçi gizliliğinizi korumaktır. Bu nedenle, verilerinizi kaydetmeyen bir VPN sağlayıcısını düşünmek akıllıca olacaktır.

VPN kullanıcı verilerini günlüğe kaydediyor mu?

 • Norton Secure VPN – hayır
 • PureVPN – hayır
 • IPVanish – hayır
 • CyberGhost – hayır
 • Hotspot Shield – bilgi mevcut değil
 • VyprVPN – hayır
 • Özel İnternet Erişimi – hayır
 • StrongVPN – hayır
 • Surfshark – hayır
 • NordVPN-hayır
 • ExpressVPN – hayır
 • TorGuard-hayır
 • Tamponlu VPN – hayır
 • Daha Güvenli VPN – hayır
 • HMA – hayır
 • Tünel Ayısı – hayır

VPN sözlüğü

VPN’leri öğrenmek, özel bir kelime dağarcığı gerektiriyor gibi görünebilir. Aşağıda, göreceğiniz en yaygın terimlerin bazılarının tanımlarını içeren bir sözlük bulunmaktadır.

AES şifrelemesi

Şifreleme, verilerinizi bilgisayar korsanları, özel şirketler ve muhtemelen devlet kurumları tarafından okunamaz hale getirmeye yardımcı olmak için gereklidir. Şifreleme verilerinizi karıştırır, böylece diğerleri belirli şifre çözme anahtarı olmadan onu anlayamaz. Gelişmiş Şifreleme Standardı anlamına gelen AES, Belçika şifreleme uzmanları Joan Daemen ve Vincent Rijmen tarafından geliştirilen bir şifreleme yöntemiydi. 2002’de AES ABD şifreleme federal standardı oldu. O zamandan beri dünyanın geri kalanı için de standart şifreleme biçimi haline geldi.

Tarayıcı geçmişi

Aradığınız anahtar kelimeler ve eriştiğiniz web siteleri dahil olmak üzere belirli bir web tarayıcısını kullanarak tüm internet etkinliğinizin kaydı.

Coğrafi kısıtlamalar

Kullanıcıların VPN’lere güvenmesinin ana nedenlerinden biri? Coğrafi kısıtlamalardan kurtulmak istiyorlar. Bu kısıtlamalar genellikle yalnızca belirli bölgelere içerik dağıtmak isteyen eğlence şirketleri tarafından uygulanır. Örneğin, Netflix Amerika Birleşik Devletleri’nde İngiltere’de göstermediği içerik sunabilir. Birleşik Krallık’ta Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Netflix kullanıcılarının erişemediği programlama önerebilir. Birleşik Krallık’ta IP adresi olan bir VPN kullanarak, ABD izleyicileri kendi ülkelerinde bulunmayan Netflix programlarına erişmeye çalışabilirler. VPN hizmeti – ve VPN bağlantısı – gerçek internet bağlantısının yapıldığı yeri gizler. Hizmet Şartları için akış hizmeti sözleşmenizi kontrol edin ve ayrıca bazı ülkelerin kurallarını aşmak için VPN kullanma konusunda cezaları olabileceğine dikkat edin.

Google arama geçmişi

Google arama motorunu kullanarak tüm internet aramalarınızın kaydı.

IP adresi

IP, Internet Protokolü anlamına gelir ve IP adresi, bir ağ üzerinden veri göndermek ve almak için Internet Protokolünü kullanan bir bilgisayarı tanımlayan bir dizi sayı ve dönemdir.

iPsec

IPsec, sanal özel ağların, genellikle dizüstü veya akıllı telefon ve Internet gibi bir aygıt olmak üzere iki nokta arasındaki özel bağlantıyı korumak için kullandığı bir dizi protokol veya kuraldır. Bu protokoller olmadan, VPN’ler verileri şifreleyemez ve kullanıcıların veri gizliliğini sağlayamazlar. IPsec adı Internet Protokolü Güvenliği anlamına gelir.

ISS

İnternet Servis Sağlayıcısı’nın kısaltması, internete bağlanmak için ödediğiniz bir hizmettir. ISS’ler tarama geçmişinizi kaydedebilir ve pazarlama veya diğer amaçlarla üçüncü taraflara satabilir.

Öldürme anahtarı

Kullanıcılar çevrimiçi gizlilik ve veri güvenliği için bir VPN sağlayıcısına kaydolur. Ancak bir VPN sağlayıcısının ağ bağlantısı başarısız olursa ne olur? Bilgisayarınız veya mobil aygıtınız varsayılan olarak ISS’niz tarafından sağlanan genel IP adresine geri döner. Bu, çevrimiçi etkinliğinizin artık izlenebileceği anlamına gelir. Öte yandan bir öldürme anahtarı bunun olmasını önler. VPN sağlayıcınızın bağlantısı başarısız olursa, kill-switch özelliği İnternet bağlantınızı tamamen keser. Bu şekilde çevrimiçi etkinliğiniz başkaları tarafından izlenmez. Tüm VPN sağlayıcıları bu özelliği sunmaz, bu yüzden etrafta alışveriş yaparken arayın.

L2TP

L2TP kısaltması, Katman 2 Tünel Protokolü anlamına gelir ve internet servis sağlayıcılarının VPN’lere izin vermesine izin veren bir dizi kuraldır. Bununla birlikte, L2TP tek başına verileri şifrelemez, bu nedenle kullanıcılar için tam bir gizlilik sağlamaz. Bu nedenle L2TP, kullanıcıların çevrimiçi gizliliğinin korunmasına yardımcı olmak için genellikle IPsec ile kullanılır.

Herkese Açık Kablosuz

Herkese açık bir yerde, bir bilgisayarı veya başka bir cihazı internete bağlamanızı sağlayan kablosuz ağ. Kamusal Wi-Fi genellikle korumasızdır ve bilgisayar korsanları tarafından potansiyel olarak erişilebilirdir.

Arama motorları

İnternetteki anahtar kelimeleri kullanarak bilgi aramanızı sağlayan bir hizmet. Birçok popüler arama motoru arama geçmişinizi kaydeder ve bu bilgilerden para kazanabilir.

Servis sağlayıcı

Sanal özel ağ sağlayan bir şirket – bağlantınızı uzak bir sunucu üzerinden yönlendirmek ve verileri şifrelemek.

Eşzamanlı bağlantılar

Muhtemelen herhangi bir zamanda internete bağlı birçok cihazınız var, akıllı telefonunuzdan dizüstü bilgisayarınıza, ev ofisinizdeki masaüstü bilgisayara kadar her şey. Birçok VPN sağlayıcısı artık tek bir hesapla tüm eşzamanlı internet bağlantılarınız için koruma sunuyor. Bu önemlidir: Dizüstü bilgisayarınızda internette arama yapmadan önce bir VPN’de oturum açmayı düşünebilirsiniz. Ancak akıllı telefonunuz güvenli bir VPN tarafından korunmuyorsa, o cihazdaki göz atma etkinliğinizin koruması olmaz.

Sanal özel ağ

Bir VPN, herkese açık bir internet bağlantısından özel bir ağ oluşturarak size çevrimiçi gizlilik ve anonimlik sağlar. Çevrimiçi işlemlerinizi gizli tutmak için internet protokol adresinizi maskeler. Gönderdiğiniz ve aldığınız veriler için daha fazla gizlilik ve güvenlik sağlamak için güvenli ve şifreli bağlantılar sağlar.

VPN bağlantısı

Sanal özel ağ bağlantısı, uzak bir sunucu aracılığıyla internete erişmenizi, gerçek konumunuzu ve tarayıcı geçmişinizi gizlemenizi ve verilerinizi şifrelemenizi sağlar.

VPN gizliliği

Bu, VPN kullanımının sağladığı gizliliği ifade eder. Örneğin, bir VPN verilerinizi şifreler, konumunuzu gizler ve tarama geçmişinizi ve internet üzerinden ilettiğiniz verileri gizler.

VPN istemcileri

Bir VPN istemcisi kullanıcıların sanal bir özel ağa bağlanmasını kolaylaştırır. Bunun nedeni, bilgisayarınıza, telefonunuza veya tabletinize yüklenen gerçek yazılım olmasıdır. Android, Windows ve iOS gibi en yaygın işletim sistemleri önceden yüklenmiş VPN istemci yazılımı ile birlikte gelir. Ancak, birçok kullanıcı farklı özellikler ve kullanıcı arabirimleri sunan üçüncü taraf VPN istemcileriyle çalışmayı tercih eder.

VPN protokolleri

VPN protokolleri bir dizi talimata benzer. VPN sağlayıcıları, kullanıcıların sanal bir özel ağa güvenli bir şekilde bağlanabilmesini sağlamak için bu protokolleri kullanır. Hepsi kendi güçlü ve zayıf yanları olan birkaç VPN protokolü vardır. OpenVPN daha popüler protokollerden biridir. Kullanıcılar OpenVPN’i seviyor çünkü güvenli ve çoğu işletim sistemiyle çalışıyor. OpenVPN’in en büyük dezavantajı? Diğer protokollerden daha yavaş bağlantı hızları sunabilir.

VPN sağlayıcı

VPN hizmetiyle eş anlamlıdır, bu, gerçek adresinizi gizleyen geçici bir IP adresi sağlayarak sanal bir özel ağa bağlanmanıza izin veren bir hizmettir.

VPN sunucusu

VPN hizmetleri, sahip oldukları veya erişebildikleri uzak sunucular üzerinden internete bağlanmanıza olanak tanır. Bu konumunuzu gizler.

VPN hizmeti

Kaydolduğunuz bir hizmet, gerçek adresinizi gizleyen geçici bir IP adresi sağlayarak sanal bir özel ağa bağlanmanıza olanak tanır.

VPN tüneli

Bazen sanal özel ağınızın VPN tüneli olarak anıldığını duyabilirsiniz. Bu, cihazınız – dizüstü bilgisayar, telefon, tablet veya masaüstü bilgisayar – ve internet arasındaki şifreli bağlantı için başka bir ad. Evde veya halka açık Wi-Fi ağında bir VPN tüneli oluşturabilirsiniz. İnternete bağlanmak için bir VPN tüneli kullandığınızda, ISS’niz, özel şirketleriniz veya hükümet artık göz attığınız siteleri veya tıkladığınız bağlantıları göremez. Bir VPN tüneli de IP adresinizi gizler. Gerçek konumunuzu göstermek yerine, sörf yaptığınız siteler yalnızca birlikte çalıştığınız VPN sağlayıcısının konumunu kaydeder.

VPN web tarayıcısı

İnternette tarama etkinliğinizi gizlemenizi sağlayan yerleşik bir VPN hizmeti içeren bir web tarayıcısı.

Web arama geçmişi

İnternette aradıklarınızın kaydı. İnternet servis sağlayıcınız ve web tarayıcınızın büyük olasılıkla internet arama etkinliğinizin tam bir geçmişi vardır.

Kablosuz internet

Bilgisayarınızı ve diğer aygıtları İnternet’e ve birbirine bağlamak için radyo frekansı kullanan kablosuz ağ.